Ogólnopolska olimpiada „Zwolnieni z teorii”

Ogólnopolska olimpiada „Zwolnieni z teorii” polega na zaktywizowaniu młodych ludzi i zachęceniu ich do opracowania, a następnie zainicjowania i realizacji projektu społecznego.

Jeden z projektów pod nazwą „Polityka dla młodzieży” realizuje dwóch uczniów z naszego regionu: Szymon z III LO w Zabrzu oraz Tymek z II LO w Katowicach.

„Nasz projekt w ramach tej olimpiady ma zachęcić młodzież do zainteresowania się polityką. Jak wskazują statystyki większość młodych Polaków nie interesuje się nią przez brak realnych możliwości zmiany i poczucia bezradności” – mówi Tymek, który jest w klasie wstępnej dwujęzycznej popularnej katowickiej Konopy. „Za pośrednictwem social mediów chcemy rozpromować nasz projekt, zebrać społeczność młodzieży zainteresowaną naszymi działaniami, wysłuchać jej pomysłów. Chcemy wiedzieć, co młodzi ludzie pragnęliby zmienić się w Polsce” – dodaje Szymon. Najczęściej powielające się pomysły chcą przekazać zawodowym politykom. Mają nadzieję, że ta oddolna inicjatywa spotka się z ciepłym przyjęciem przynajmniej części posłów i chociaż niektóre z pomysłów będą miały swój ciąg dalszy.

Chłopaki chcą pokazać, że nawet osoby niepełnoletnie realnie mogą coś zmienić. „Pomysły zbieramy w Katowicach, w co drugi weekend kiedy to w Galerii Katowickiej przeprowadzamy sondę uliczną wśród młodzieży i publikujemy ją na naszym tik toku(@polityka.dla.mlodziezy)” – mówią zgodnie i dodają „Propozycje tego, co młodzi chcieliby zmienić można również pisać w komentarzach pod naszymi filmikami”.

×
Skip to content