Festiwal Dramaturgii Współczesnej 

 

 

Od 16 do 24 października w Teatrze Nowym w Zabrzu odbywało się niezwykle ciekawe wydarzenie – XX Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Można powiedzieć, że jest to festiwal, podczas którego wchodzimy głębiej w rzeczywistość, która nas otacza, w codzienne troski, problemy czy też osiągnięcia. Przedstawiane spektakle były na naprawdę wysokim poziome. Bardzo dopracowane i dokładnie przemyślane zachęcały do osobistych refleksji. Nagrodę główną festiwalu w tym roku zdobył dramat ,,Debil” zaprezentowany przez aktorów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, w reżyserii Piotra Ratajczaka. Jury przyznało też szereg innych nagród i wyróżnień, szczegółowy werdykt można znaleźć na stronie internetowej teatru oraz profilu na Facebooku. 

W tegoroczny festiwal mieli także swój wkład „Trójkowicze”. Grupa uczniów, w szczególności z rozszerzeń humanistycznych, angażowała się jako redaktorzy szczególnej, związanej z tym wydarzeniem gazety – Teatralnika. Była ona dostępna w teatrze i codziennie ukazywał się jej nowy numer, w którym można było znaleźć treści dotyczące wydarzeń dnia poprzedniego. Zakres obowiązków redaktora obejmował m.in. oglądanie i recenzowanie spektakli konkursowych oraz przeprowadzanie wywiadów. W tym drugim zadaniu odnaleźli się bardzo dobrze Wiktoria Musialik oraz Szymon Grad, którzy przeprowadzili wywiad z panią Prezydent Miasta Zabrze, Małgorzatą Mańką – Szulik. Udokumentowano też rozmowę z dyrektorem Teatru Nowego, panem Jerzym Makselonem, którą przeprowadzili Maria Sławińska – studentka teatrologii i Szymon Grad z klasy IInc. Nad pracą wszystkich młodych redaktorów gazety czuwała pani Iwona Wieczorek – Bartkowiak, redaktorka naczelna Teatralnika i nauczycielka języka polskiego w naszej szkole. 

Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu, a bycie redaktorem Teatralnika było dla mnie inspirującą, nową przygodą, ponieważ po spektaklu, recenzja musiała być gotowa do druku następnego dnia. Uważam, że było to bardzo ciekawe doświadczenie i owocna współpraca. Przedstawienia, które obejrzałam, podobały mi się i skłoniły do różnych przemyśleń. Zaciekawiło mnie to, iż podczas spektaklu każdego mogło szczególnie zainspirować i poruszyć coś innego. Moim zdaniem to naprawdę oryginalne wydarzenie kulturalne. 

Julia Zasitko, kl. IInc    

×
Skip to content