Z życia szkoły

Przydatne adresy

Sponsorzy

Slider

Seminarium w Königswinter 2023

Sprawozdanie z uczestnictwa uczniów klas III B i III C

 III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi
w Śląskim seminarium w Königswinter

 

W dniach 19-24 marca 2023 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć wraz z nauczycielami: Panią Dagmarą Burnus – Szymczyk, Panią Grażyną Strużyną-Handke oraz Panią Eweliną Kucharz w seminarium w Königswinter (Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia).

Miejscem noclegu, jak i edukacji o naszej małej ojczyźnie – Śląsku, był malowniczy Haus Schlesien, w nim też znajdowało się m.in. muzeum, w którym to podziwiać mogliśmy śląskie dobra kultury (schlesischen Kulturguts) czy poszerzać swoją wiedzę z zakresu historii. Nie zabrakło również akcentu muzycznego, gdyż podczas zajęć nauczyliśmy się śpiewać (niektórzy nawet grać) górniczą pieśń „Steigerlied”, która to niedawno wpisana została
na listę UNESCO i stała się niematerialnym dziedzictwem kulturowym.

Należy jednak zauważyć, że pobyt w hotelu był zaledwie wycinkiem naszego wyjazdu, ponieważ w znaczącym stopniu opierał się on na zwiedzaniu, a w związku z tym – obcowaniu z niemiecką kulturą, architekturą i językiem (oczywiście ze Śląskiem w tle).

Piękna i olbrzymia Katedra Kolońska, śpiewanie „Ody do radości” pod domem Beethovena w Bonn, groby przymusowych robotników w Velbert, postindustrialny gazometr w Oberhausen (miejsce wystaw fotograficznych poświęconych dzikiej naturze i zmianom klimatu spowodowanych działalnością człowieka ) czy urokliwe osiedle „Margarethenhöhe”
w Essen, to tylko nieliczne miejsca, jakie odwiedziliśmy. Warto wspomnieć jeszcze o spotkaniu z młodym społecznikiem i radnym Nico Schmidtem w Velbert, który podkreślał, jak ważny jest dialog europejski i współpraca, wzajemne poszanowanie tradycji oraz myślenie o przyszłości.

Ważnym aspektem wyjazdów, obok oczywiście zwiedzania całą grupą, był czas wolny, który dawał możliwość poznania miasta „na własną rękę”. Zakupy w sklepach znanych marek, takich jak Haribo (niektórzy z nas pokusili się kupić aż czterokilowe pudełka żelek!), Lindt (kto nie lubi czekolady?) czy Lego (gdzie mieliśmy okazję stworzyć spersonalizowane figurki) przyniosły wiele radości. Równie ważne, a może i najważniejsze było przy tym używanie języka niemieckiego w praktyce (w restauracji, sklepie, aptece), co samo w sobie wydaje się nie lada wyzwaniem. Jednakże możemy potwierdzić, że nie ma rzeczy niemożliwych, bariery językowe da się przełamać, a sama satysfakcja z dogadania się w obcym języku jest nie do opisania!

Na końcu pozostaje podziękować. Dziękujemy za niezapomniany tydzień, możliwość szlifowania języka i zgłębiania historii, za przyjazną atmosferę i humor głównych prelegentów – panów Damiana Spielvogla (Federalnego Dyrektor Generalnego Ziomkostwa Śląsk), który już od wielu lat umożliwia uczniom naszej szkoły udział w tego typu spotkaniach i Joachima Karwoczika, dzięki któremu poszerzyliśmy swoją wiedzę o Śląsku
i języku.

Vielen Dank, dass wir hier sein dürfen!

Uczestnik wymiany

×