Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs” Prawa Człowieka w Filmie w naszej szkole!

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – oraz największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

III LO po raz kolejny weźmie udział w organizacji tego festiwalu. W dniach 25-26-27 listopada 2019 w jego ramach zostaną wyświetlone filmy:

 

6…5…4…3… Na ulicy – reż. Robert Kowalski, Polska

Film opowiada o aktywistycznej ulicy. O akcjach, w których brały udział tysiące ludzi, ale także o protestach samotnych, jednoosobowych. Autor był z kamerą na wydarzeniach wielkich, powszechnie znanych i zapowiadanych z wyprzedzeniem oraz akcjach specjalnych, utajnionych do samego końca.

 

+ ANUBUMIN – reż. Zanny Begg, Oliver Ressler, Austria/Australia

Uzależnione od międzynarodowej pomocy niewielkie wyspiarskie Nauru na Pacyfiku jest miejscem, w którym Australijczycy przetrzymują niechcianych gości.  Zdjęciom towarzyszą wypowiedzi byłych pracowników – sygnalistów, opisujących tragiczną sytuację ludzi skazanych bezterminowo na pobyt w tropikalnym piekle. 

 

+ ATOMOWI ŻOŁNIERZE – reż. Morgan Knibbe, USA/Holandia

Żołnierze – świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat 50. przerywają milczenie.  

 

CZARNA OWCA reż. Ed Perkins, Wielka Brytania

Kiedy w okolicy dochodzi do zabójstwa czarnoskórego chłopca, rodzina Walkerów wyprowadza się z Londynu szukając azylu na przedmieściach. Tyle, że przeprowadzka nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nastoletni Cornelius w nowym miejscu zamieszkania również doświadcza przemocy – tym razem motywowanej rasowo. Żeby przerwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara. 

 

DOBRA ZMIANA reż. Konrad Szołajski, Polska

Marta z Klubu Gazety Polskiej i Tita z KODu, czyli podzielona Polska czasów „dobrej zmiany”. 

 

NOC NAD NOWYM JORKIEM – reż. Marshall Curry, USA

1939 rok. Wiec amerykańskich nazistów w Nowym Jorku. 

 

TROCHĘ RADOŚCI W TEJ WALCE  – reż. Jean-Gabriel Périot,  Francja

Chóralny śpiew jako forma oporu w obiektywie Jean-Gabriela Périota. 

 

TWOJA WŁASNA PRAWDA – reż. Charlie Lyne ,Wielka Brytania

W swoim przewrotnym i dynamicznie zmontowanym dokumencie kreacyjnym Charlie Lyne analizuje fenomen fake news i dowodzi, że zdrowy rozsądek od wiary w teorie spiskowe dzieli bardzo cienka granica.  

 

GRANICE PRACY – reż. Apolena Rychlíková, Czechy

Ukryta kamera śledzi w pracy ludzi wykonujących najgorzej płatne zawody

 

PUNKT KRYTYCZNY. ENERGIA ODNOWA – reż.Łukasz Bluszcz, Polska

Pierwszy polski pełnometrażowy dokument poświęcony zmianom klimatu porusza kwestie istotne dla świata z naszej lokalnej perspektywy.  

 

Nie pozostajemy obojętni!

 

 

 

 

×
Skip to content