Z życia szkoły

Przydatne adresy

Sponsorzy

Slider

Seminarium w Niemczech

 

Konigswinter to niewielkie, ale bardzo malowniczo położone miasteczko w północnej Nadrenii Westfalii. Dzięki uprzejmości pana Damiana Spielvogla (Federalnego Dyrektora Generalnego Ziomkostwa Śląsk) mieliśmy możliwość brania udziału w corocznych seminariach o tematyce śląskiej.

W głównej siedzibie Ziomkostwa Śląsk, które zajmuje się propagowaniem kultury, historii i tradycji naszego regionu klasa IId spędziła 6  niesamowitych dni.

Na terenie ośrodka znajduje się Muzeum Śląska, które mieliśmy możliwość zwiedzić, pan Damian Spielvogel oraz Joachim Karwoczik organizowali dla nas różne imprezy artystyczne oraz seminaria. Uczniowie uczestniczyli kilkakrotnie w wykładach i warsztatach, których tematyka poruszała bądź to aktualne problemy naszego regionu na przykład program restrukturyzacji górnictwa, bądź ekologii, bądź odwoływała się do skomplikowanej historii Śląska, na przykład wzajemnego przenikania kultur i tradycji.

W ramach wyjazdu uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wypróbować nabyte w trakcie roku szkolnego umiejętności językowe, uczestnicząc w seminariach organizowanych przez Ziomkostwo i towarzyszących im dyskusjach. 

Pan Joachim Karwoczik oraz Damian Spielvogel nie zapomnieli również o prawach młodości. Wyjazdowi towarzyszyło wiele atrakcji. Młodzież miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z burmistrzem, świętować wspólnie na ulicach zakończenie karnawału, zwiedzić Kolonię, Bonn, czy Oberhausen, a wieczorami śpiewać stare śląskie szlagiery i po prostu dobrze się bawić. To był niezapomniany tydzień dla całej IId. Bardzo dziękujemy za niesamowitą, przyjazną, mądrą atmosferę tej wizyty, za opiekę gospodarzom i fantastyczny program, który dane nam było razem realizować.

 

Vielen Dank! Dziękujemy 🙂

Klasa bilingwalna IId oraz panie: Dagmara Burnus-Szymczyk, Hanna Przystajko, Grażyna Strużyna-Handke.

 

×