Szkoła Forum Dialogu

 
Klasa IIc wzięła udział w tegorocznej Gali programu Szkoła Dialogu, która odbyła się 1 marca 2018r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy projekt upamiętniający społeczność żydowską w swojej miejscowości.
Najlepsze szkoły nominowane były w czterech kategoriach: RÓŻNORODNOŚĆ DZIAŁAŃ, ODKRYWANIE HISTORII, INNOWACYJNOŚĆ DZIAŁAŃ, WPŁYW NA LOKALNĄ SPOŁECZNOŚĆ.
Nasz klasowy projekt „Mapamięci” otrzymał nominację w kategorii Innowacyjność Działań.
Na uroczystość przybyło ponad 1200 osób, w tym uczniowie z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, a także nauczyciele i trenerzy Forum Dialogu. Swoje delegacje wysłało też 14 szkół kontynuujących działania zainicjowane uczestnictwem w programie Szkoła Dialogu w ubiegłych latach. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwia Spurek, Wice ambasadorka Izraela Ruth Cohen-Dar, Naczelny Rabin Polski Michel Schudrich, a także Włodzimierz Paszyński Wiceprezydent Warszawy. Galę uświetnił występ zespołu muzycznego uczniów z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.
Podczas Gali honorowym gościem był George Elbaum, Ocalały z Holocaustu, urodzony w Warszawie, który przyjechał specjalnie na Galę ze Stanów Zjednoczonych wraz ze swoją rodziną. Jako jeden z mówców na Gali, opowiedział swoją historię i zakończył przesłaniem do uczniów „Wszystkie uprzedzenia są szkodliwe. W tym świecie, w tym życiu, jeśli chcecie osiągnąć coś dobrego, musicie umieć być otwarci na inność, a nie uprzedzeni wobec niej. Jestem tu dziś z Wami, bo kilka polskich rodzin ryzykowało dla mnie swoim życiem. W głębi serca wiedzieli, że robią dobrze. Proszę pamiętajcie o tym stając przed wyborem, bądźcie otwarci a nie uprzedzeni!”
Program Szkoła Dialogu, realizowany od dziesięciu lat i dedykowany uczniom ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ma na celu poszerzanie wiedzy o lokalnej polsko-żydowskiej historii. Od 2008 roku program był realizowany w ponad 330 szkołach z około 215 miejscowości. Podczas cyklu czterech warsztatów trenerzy Forum przybliżają uczniom wielowiekową wspólną historię i pomagają odkrywać ogromny wkład Żydów w kulturowy, społeczny i ekonomiczny rozwój Polski. Forum Dialogu stawia na model edukacji nieformalnej, w której uczniowie stają się samodzielnymi badaczami przygotowującymi projekt dotyczący upamiętnienia żydowskiej historii ich miejscowości.
 
foto Dariusz Kawka
 
 
×
Skip to content