Z życia szkoły

Przydatne adresy

Sponsorzy

Slider

Konkurs Jugend Debattiert International oczami uczestnika

Konkurs Jugend Debatiert to debaty prowadzone w języku niemieckim, podejmujące aktualne tematy. Dzięki Pani Małgorzacie Kaczmar, uczniowie naszej szkoły już dziesiąty rok z rzędu mają możliwość uczestniczyć w tym projekcie. Niemieckojęzyczne debaty są pionierskim przedsięwzięciem Goethe Institut wzorowanym na niemieckiej edycji konkursu. Pozwalają one nie tylko na rozwijanie umiejętności językowych w praktyce, ale również dają szansę wykazania się spójną i konkretną argumentacją. Konkurs jest rozgrywany w całej Europie. O jego atrakcyjności świadczą między innymi nasi goście-debatujący, który pofatygowali się aż z Krakowa, Cieszyna i Katowic, aby móc uczestniczyć w zawodach. Jest to na pewno pozytywna prognoza dla zyskującego popularność projektu. W Polsce odbywa się jedynie siedem finałów podobnych do tego, który odbył się w naszej szkole.

Ważnym i charakterystyczny elementem JD jest ukierunkowanie  debatujących na dialog pomiędzy pozostałymi uczestnikami oraz wyważenie między argumentacją a interakcją z innymi.  JD to nie konkurencja w przerzucaniu się dogmatami, lecz rodzaj intelektualnej rozrywki. Uczestnicy nie otrzymują wartościowych nagród, nie są zwalniani z matury z j. niemieckiego.  Między innymi właśnie to przyczynia się do zaniku zażartej konkurencji, nadając debatom rys zabawy w przyjemnej atmosferze. Zarówno przed debatami, jak i po nich można wspólnie pogawędzić. Dla mnie największą atrakcją są ciekawi ludzie, których poznaję na kolejnych edycjach konkursu w Zabrzu i w Warszawie. Podczas trzech lat debatowania nauczyłem się zwięzłego argumentowania i zwracania uwagi na czas wypowiedzi.

Szczególny klimat łączący debatujących daje chęć współpracy z Instytutem na wiele lat, nawet po zakończeniu szkoły. Przykładem mogą być nasi absolwenci Kajetan Tyliński oraz Wiktoria Zalda, którzy obecnie działają jako jurorzy.

 

                                                                                            Kamil Yousefi, uczeń klasy IIId

 

 

 

 

 

×